این فیبر “ایکس” نام دارد و از نشاسته‌های بومی از جمله گندم، ذرت و کاساوا تولید می‌شود. این فیبر مانند فیبر واقعی، در برابر هضم در روده انسان مقاومت می‌کند و به میکروارگانیسم‌های روده بزرگ اجازه می‌دهد آن را تخمیر کنند و به طور بالقوه فرآیند گوارش را بهبود می‌بخشد.

“عسگر فرحناکی” دانشمند ایرانی دانشگاه استرالیا می‌گوید: اکنون می‌توانیم بدون تغییر طعم یا بافت، فیبر اضافی را به غذا‌هایی مانند نان سفید و سایر غذا‌های اصلی اضافه کنیم که یکی از مشکلات اصلی بسیاری از مکمل‌های فیبر تجاری تا به امروز بوده است.

محققان می‌گویند قبل از مشاهده هرگونه تفاوت در طعم و بافت، توانسته‌اند معادل 20 درصد فیبر اضافی را به غذا‌های حاوی FiberX اضافه کنند که این مقدار قابل توجهی است؛ برای تولید فیبر ایکس، دانشمندان ساختار اصلی نشاسته را در سطح مولکولی اصلاح کردند و سپس آن را با آنزیم‌های گوارشی آزمایش کردند تا ببینند چگونه در سیستم گوارشی بدن باقی می‌ماند.

بیشترین فیبر در کدام مواد غذایی وجود دارد؟
“مهسا مجذوبی” دانشمند علوم غذایی از دانشگاه RMIT می‌گوید: زمانی که نشاسته مقاوم، فرآیند گوارش را طی می‌کند، باید سطوح بالایی از مقاومت را داشته باشد تا با موفقیت‌ به فیبر غذایی تبدیل شود.

حدود 80 درصد از نشاسته اصلی را می‌توان با استفاده از این روش در حال حاضر به فیبر غذایی یا همان فیبر ایکس تبدیل کرد. این تیم اکنون به دنبال روش‌های سبزتر و بدون مواد شیمیایی برای اعمال این تبدیل قبل از افزایش مقیاس و تولید انبوه FiberX هستند.

فیبر طبیعی نقش بزرگی در تعدیل میکروبیوم روده ما دارد، بنابراین ارزیابی تأثیر این نشاسته اصلاح‌شده بر میکروب‌هایی که در درون ما نیز زندگی می‌کنند بسیار مهم است؛ تیمی که اخیراً در Food Hydrocolloids منتشر شده است، تکنیک‌های مختلف اصلاح نشاسته کاساوا را ارزیابی کرد و گزارش‌هایی از فواید سلامتی متعدد برای اشکال مقاوم‌تر نشاسته کاساوا را یافت.

فرحناکی می‌گوید: این فناوری جدید به این معنی است که ما می‌توانیم مقدار فیبر موجود در غذا را افزایش دهیم تا بتوانیم مقدار توصیه شده روزانه خود را حتی با مصرف کمتر مواد غذایی دریافت کنیم که پتانسیلی برای کمک به مدیریت وزن و دیابت دارد.